Łuszczyca - Łuszczyca, metody leczenia choroby

MEDserwis.pl > Łuszczyca >Łuszczyca, metody leczenia choroby

Łuszczyca, metody leczenia choroby

Przykre zmiany paznokciowe mogą pojawiać się w każdej postaci łuszczycy skórnej. W wyniku nieprawidłowego rogowacenia, na powierzchni paznokci pojawiają się bruzdy i ciemniejsze przebarwienia. W późniejszym stadium paznokcie mogą się stawać kruche, matowe, rozwarstwione i znacznie zgrubiałe. Podobne objawy może dawać grzybica paznokci i wykluczyć ją może tylko specjalistyczne badanie.
Fototerapia polega na naświetlaniu światłem ultrafioletowym kilka razy w tygodniu. Kuracja trwa wiele tygodni i może być łączona z różnymi miejscowymi metodami leczenia łuszczycy. Należy pamiętać o możliwych skutkach ubocznych: wysuszeniu i oparzeniach skóry a w bardzo rzadkich przypadkach ryzyku raka skóry. Podobne skutki uboczne niesie za sobą fotochemioterapia, łącząca naświetlania z uprzednim podawaniem leku światłouczulajacego. Terapii tej nie zaleca się u młodzieży a także u chorych z innymi problemami zdrowotnymi, w tym chorobami układu krążenia a także wątroby lub nerek. Fotochemioterapia czasami powoduje wtórne nasilenie objawów.
Cyklosporyna, retinoidy i inne leki przeciwłuszczycowe ciągle nie przynoszą zadowalających rezultatów i wiele laboratoriów na całym świecie pracuje nad naprawdę skutecznym, dobrze tolerowanym lekiem na łuszczycę. Niestety, dotychczas nie uzyskano radykalnych rozwiązań. Można się spodziewać że ten, kto to osiągnie, dostanie nagrodę Nobla w medycynie.
Leki ziołowe często dają jedynie ulgę, jednak są wśród nich preparaty bardziej złożone, wzbogacone o minerały, mikroelementy i inne składniki, które przynoszą zdumiewająco dobre rezultaty. Ich skuteczność zależy w wielkim stopniu od typu łuszczycy, nasilenia zmian, ogólnego stanu zdrowia chorego, a przede wszystkim od skrupulatności i systematycznego, ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza.
W terapii łuszczycy stosuje się także witaminy, pasty, maści (mocznikową, salicylową, solankową, dziegcie i in.), antybiotyki czy leki biologiczne, jednak jest to leczenie objawów tej przewlekłej choroby i zmniejszanie dolegliwości oraz skutków ubocznych. Pacjenci poddają się kuracjom, nawet nieprzyjemnym, z wielką determinacją, niekiedy bowiem np. maści nie tylko maja wyjątkowo przykry zapach ale też brudzą i plamią trwale ubranie czy pościel, zaś inne metody mogą powodować działania uboczne.
Kontrowersyjne są sterydy, z uwagi na działania uboczne oraz dlatego, że ich stosowanie (wyłącznie pod kontrolą lekarza!) może powodować wzrost oporności na kurację i częste nawroty choroby. Preparatów sterydowych nie należy stosować na twarz!
Kobiety powinny pamiętać, że wiele leków stosowanych podczas leczenia łuszczycy może powodować wady płodu, dlatego nie należy zachodzić w ciążę podczas kuracji ani tuż po niej. Nie dotyczy to jednak preparatów i maści mineralnych, ziołowych i innych tzw. naturalnych, które w takiej sytuacji można stosować bezpiecznie, choć również pod kontrolą lekarza dermatologa, który po dokładnym zbadaniu i postawieniu diagnozy dobiera specjalny zestaw preparatów i przekazuje pacjentce czy pacjentowi precyzyjne zalecenia, jak go stosować.
Niektórym pomaga leczenie klimatyczne czy kąpiele, na przykład siarkowe. W Polsce ośrodkiem chętnie odwiedzanym przez chorych na łuszczycę jest m. in. Miejscowość uzdrowiskowo-sanatoryjna, Busko Zdrój.
Ważne, by chorzy szukali różnych dróg wyjścia z choroby, nie poddawali się zwątpieniu czy depresji. Wiele zła czyni podejście do leczenia typu "Goździkowa poleciła" bądź nie poleciła. Na forach internetowych aż się roi od tego typu "wymiany doświadczeń". Wśród naprawdę cennych rad i doświadczeń innych chorych łatwo obdarzyć zbyt wielkim zaufaniem całkowicie nieznane osoby, spotykane tylko w Internecie, i rezygnować z kuracji, która, choć komuś nie pomogła, innym przyniosła wielką ulgę i ustąpienie objawów na długi czas.
Przy każdej kuracji ważne jest, by zachować dietę niskotłuszczową. Należy pilnie dbać o higienę, unikać urazów, infekcji, stresu i innych czynników, które powodują nie tylko powstawanie, lecz i nasilenie objawów a co za tym idzie pogarszanie stanu chorego. Alkohol, niektóre leki np. ibuprom i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, B-Blokery, detergenty i chemikalia, w tym wiele kosmetyków i środki konserwujące żywność oraz sztuczne barwniki, sprzyjają nasilaniu objawów łuszczycy.
Lekarze innych specjalności powinni być zawsze informowani, że pacjent choruje na łuszczycę; to pozwoli im uwzględnić zagrożenia przy doborze leków na inne schorzenia i zapobiec pogorszeniu łuszczycy.
Międzynarodowy Dzień Łuszczycy (Word Psoriasis Day) ustanowiony jest na 29 października i obchodzony także w Polsce. Dzięki temu zwraca się uwagę na tę chorobę i szerzy rzetelną wiedzę na jej temat.

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 5066 [cc_f] => 265 )